Jobbsøker

Høy trivsel i bemanningsbransjen!

Har du vurdert å søke jobb via et bemanningsselskap? Da skal du vite at sjansen for å trives er stor.

Publisert: 4.august 2021

I en ny medarbeiderundersøkelse som Ipsos har utført for NHO Service og Handel forteller 8 av 10 at de trives (78%), mens hele 61% forteller at erfaringen med å jobbe i bransjen har vært mer positiv enn forventet.

Dette er også vår erfaring her i Jobzone. Spesielt i disse pandemitider har mange vært nødt til å se seg om etter jobb på kort varsel, men mange tenker ikke på bemanningsbransjen som en mulighet.

-Pandemien gjorde nok at noen litt overraskende måtte ut på arbeidsmarkedet. Vi gikk faktisk ut i pressen for å etterlyse permitterte, men denne gruppen fikk vi likevel få henvendelser fra, forteller Per Kristian Johansen, daglig leder i Jobzone Fredrikstad. – Det ble tydelig at folk ikke var godt nok orientert om bemanningsbransjens rolle, og hvilke muligheter vår bransje har til å tenke fleksibelt. Vi har et tilbud til alle – enten du søker en kortvarig sommerjobb, ønsker å ta deg et «hvileår» fra studier eller vil bytte karriere. Mange av våre faste ansatte i Jobzone ender også opp som faste ansatte ute hos våre kunder. Noen tror kanskje at vi bare skyfler folk videre til en annen arbeidsgiver? Men kommer du til et bemanningsbyrå står vi som den formelle arbeidsgiver med et oppfølgeransvar som vi faktisk er ganske stolte av.

Denne holdningen kommer også tydelig fram i undersøkelsen til NHO. Et solid flertall (63%) vil anbefale venner og kjente å ta seg jobb gjennom et bemanningsbyrå. Andelen som trives godt i bransjen ligger stabilt høyt over tid og var på samme nivå i tidligere undersøkelser i 2013 og 2016.

-Flertallet av de som jobber i bemanningsbransjen har en positiv opplevelse av arbeidet. Samtidig må bransjen ta på alvor at enkelte har en negativ opplevelse, slik som i andre bransjer. Det er likevel viktig å understreke at den gjengse opplevelsen med å jobbe i bemanningsbransjen er minst like positiv som i andre bransjer, og at bemanningsbedrifter flest er gode arbeidsgivere, sier Anne-Cecilie Kaltenborn, adm. direktør i NHO Service og Handel.

Viktig å formidle jobber under koronakrisen

- Særlig i krisetider, som nå, spiller bemanningsbransjen en viktig jobb for folk som må orientere seg i arbeidsmarkedet, og de blir sånn sett sentrale i mange menneskers liv, sier Kaltenborn.

Undersøkelsen viser at bransjen er en viktig inngangsport til arbeidslivet. I løpet av et år får 80.000 jobb via vikarbyrå. 40% kommer fra arbeidsledighet. 17% kommer fra studier. Hver dag er det i snitt 30.000 personer som er på jobb i bransjen.

Begrunnelsene for å arbeide i bemanningsbransjen er flere. 37% forteller at det er lettere å få jobb i bemanningsbransjen enn andre steder. 36% arbeider i bransjen fordi de ser den som en god inngangsport til arbeidslivet. 22% ønsker å se ulike arbeidsplasser og skaffe seg allsidig arbeidserfaring.

Likebehandlingsprinsippet som ble innført i 2013 sikrer ansatte i bemanningsbransjen de samme lønns- og arbeidsvilkår som om de hadde vært direkte ansatt i innleiebedriften. Normalt er de som jobber i bemanningsbransjen fast ansatt i en forutsigbar stillingsprosent. Gjennomsnittlig ansettelsestid i bransjen er lav og de fleste som slutter gjør dette fordi de har fått jobb et annet sted. Det er dermed ikke bare slik at bemanningsbransjen avhjelper arbeidsledighet gjennom egne jobber, men er også en viktig inngangsport til andre arbeidsgivere.

Lyst til å jobbe i Jobzone?

Da bør du registrere deg som jobbsøker, søke på våre ledige stillinger, eller ta kontakt med ditt lokale Jobzonekontor.